Czy to bajka, czy nie bajka, myślcie sobie,...
Bajki powracają na KMWPowskiego bloga! Dziś przedstawię filmy (i nie tylko) będące mieszanką znanych baśni. A pierwszym tytułem, jaki przytoczę w ramach baśniowego mixu będzie…
Shrek
No bo jak tu od niego nie zacząć? W końcu cała Shrekowa saga kpiła z bajkowych schematów a jednocześnie czerpała z nich całymi garściami. Najlepiej sobie w tym radziła niezrównana pierwsza część (zasłużony Oscar), druga niestety za bardzo skupiła się na parodiowaniu filmowych klasyków, przez co poziom spadł, choć wciąż był wysoki. Gorzej było z trzecią częścią, która sięgnęła do mitu o królu Arturze i… i w ogóle go nie wykorzystała, a szkoda! Czwarta, ostatnia, część powraca do bajowych motywów i od razu lepiej się ją ogląda od poprzedniej części. Jednak do idealnego numeru jeden wciąż daleko… Pomimo zakończenia sagi, Shrekowe uniwersum wciąż się rozwija w wysoko ocenianym przez krytyków Kocie w Butach.
Wspaniały świat braci Grimm
Bardzo ciekawy film, który jest jednocześnie biografią braci Grimm* i ekranizacją trzech baśni stworzonych przez bajkopisarzy. Trzeba pochwalić twórców za to, że nie zdecydowali się po raz kolejny odtwarzać Śnieżki, Czerwonego Kaptura czy też Kopciuszka, a zdecydowali się na mniej znane baśnie, dzięki czemu ogląda się to bez znużenia. Dodam jeszcze, że pomimo zabawnych efektów specjalnych (w końcu film jest z 1962 roku) całość jest wyborna, polecam!
Nieustraszeni bracia Grimm
W 2005 roku Terry Gilliam zaprezentował światu swoją wersję przygód braci. I przepadł, bo choć starał się nadać filmowi magii, całość okazała się ciężkostrawna, a nie ulotna i bajkowa. Już boli fakt, że pomimo tak wielu bajek stworzonych przez braci, w filmie mamy tylko błahe nawiązania do nich. Tak się nie robi, panie Gilliam!
Supernatural
Także i bracia Winchester mieli przygodę z baśniami. W piątym epizodzie trzeciego sezonu natknęli się na pogrążoną w śpiączce dziewczynę (o wyglądzie Śnieżki), która została otruta przez swoją macochę. Duch Callie, bo tak się nasza Śnieżka nazwa, postanawia się zemścić, a inspiracją w zbrodniach będą baśnie braci Grimm. W tym epizodzie poza oczywistym nawiązaniem do Śnieżki, występują też nawiązania do Trzech Świnek, Kopciuszka, Jasia i Małgosi, Żabiego Króla i Czerwonego Kapturka.
Grimm
I kolejny serial. Najnowszy tytuł NBC to procedural wzbogacony o elementy baśniowe. Główny bohater, Nick, okazuje się być potomkiem braci Grimm i odkrywa, że baśnie stworzone przez jego przodków nie postały tylko dzięki ich bujnej wyobraźni… Serial zebrał mieszane recenzje, dodatkowo stacja zdecydowała się wyświetlać go w najgorszym dniu z wszystkich możliwych czyli w piątku. Mimo to tytuł sobie radzi i został przedłużony na pełen sezon.
Once Upon a Time
Także stacja ABC sięgnęła w tym sezonie po bajki, ale zdecydowała się na coś oryginalniejszego niż kolejny procedural. Tak więc postacie baśniowe zostają przeniesione do naszego okrutnego świata, tracą pamięć i szczęśliwe zakończenia. Tylko jedna osoba może im pomóc – Emma Swan, córka Śnieżki i Księcia. Serial został bardzo ciepło przyjęty przez hamerykańskich widzów i dobrze przez krytyków, został prawie natychmiast przedłużony na cały sezon. Czy będzie seria nr 2, niewiadomo. Zamiast dumania możemy natomiast zabawić się w poszukiwania nawiązań do Lostów, tak jak to robią spostrzegawczy fani na tej stronie**.
Na sam koniec zaprezentuję wam cudowne grafiki Jirki Väätäinena, który postanowił przedstawić nam disneyowskie ksieżniczki w ludzkiej postaci. Blog artysty znajdziecie tutaj. Warto zaglądać, bo bohaterki są wciąż aktualizowane :). A tymczasem przyjrzyjmy się dotychczas powstałym pięknościom…
Pocahontas
Tiana (Księżniczka i żaba)
Mulan
Kopciuszek
Królewna Śnieżka
Ariel (Mała syrenka)
Aurora (Śpiąca Królewna)
Roszpunka (Zaplątani)
Megara (Herkules)
Esmeralda (Dzwonnik z Notre Dame)
Jasmina (Alladyn)
Bella (Zmierz… znaczy się, Piękna i Bestia :D)
To tyle na ten odcinek, do następnych bajkowych klimatów!
Gosiak
*pobieżną i wygładzoną, ale biografią :)
**UPaT jest stworzony przez twórców Zagubionych – jakby kto nie wiedział :)